SCENA RODE

spektakle

teatralne

Adam i Maryla

Historia jednego z największych romansów epoki romantyzmu
(program dla szkół średnich)


„Adam i Maryla” — niezwykle interesująca, biograficzna opowieść o jednym z najbardziej znanych romansów epoki. Świadectwo z jednej strony miłosnych zmagań Adama Mickiewicza, okupionych cierpieniem i rozpaczą, z drugiej jednak strony inspirujących jego wspaniałe, literackie dokonania. Dowiemy się w spektaklu o wielu mało znanych faktach z tego burzliwego i dramatycznego romansu. Poznamy porywczość charakteru Adama i zastanowimy się, czy uczucia Maryli były szczere i jakie relacje łączyły ją z Wawrzyńcem Puttkamerem, najpierw jako narzeczonym, a później jako mężem. Wreszcie interesujące jest to kim był sam Wawrzyniec Puttkamer? Bezwzględnym satrapą, wykorzystującym majątek do realizacji swych małżeńskich zamiarów, czy może czułym i wyrozumiałym mężem, z cierpliwością znoszącym ekstrawagancje Maryli?

Jeżeli te pytania uzupełnimy interesującym tłem epoki romantyzmu oraz mistrzowskimi recytacjami młodzieńczych utworów Adama Mickiewicza w wykonaniu Mariusza Marczyka powstanie program, który bez wahania polecić można zarówno młodzieży gimnazjalnej jak i licealnej.

W programie edukacyjnym usłyszymy znakomite wykonanie następujących utworów: Przyjaciele, [Golono, Strzyżono], Pani Twardowska, Świtezianka, Powrót Taty, Do M., Na Alpach w Splugen, Dziady cz. IV — Kobieto! Puchu marny!, fragment InwokacjiPan Tadeusz.

Spektakl nasycony jest muzyką z epoki (m.in. Fryderyka Chopina). Czas trwania: 80 minut.

Wymagania techniczne: standartowe nagłośnienie, 2 mikrofony, możliwość podłączenia odtwarzacza CD ze sceny.