SCENA RODE

spektakle

teatralne

Mariusz Marczyk
Romantyczna burza — Opowieść o Adamie Mickiewiczu

Spektakl poświęcony w całości Adamowi Mickiewiczowi. Próba scenicznej odpowiedzi na pytanie, kim był najwybitniejszy polski wieszcz dla współczesnych oraz kim jest dziś dla nas. Znakomici aktorzy: Maciej Luśnia i Jan Korwin Kochanowski próbują w pasjonującym dialogu odpowiedzieć na trudne pytania w sposób prosty i bezpośredni.

Adam Mickiewicz to absolutny geniusz, czy może zarozumiały kabotyn? Moralna wyrocznia, czy twórca nie liczący się z losem innych? Romantyczny, boski kochanek, czy Don Juan i bawidamek? Rewolucyjny socjalista i gorący patriota, czy konfident i zdrajca? Wzorowy mąż i ojciec, czy rodzinny tyran? Polak Litwin, czy Żyd?

Twórcy spektaklu, korzystając z dostępnych dziś faktów, obalają mit, ukazują człowieka uwikłanego w bieg historii i pełnego sprzeczności, którego duch i świadomość rozdarte były pomiędzy powinnościami Wieszcza Narodu, a chorobliwą ambicją podsycaną przez pochlebców i mistyków pokroju Towiańskiego. Podczas tej niełatwej lekcji słuchacze — widzowie sami mogą dokonać weryfikacji swoich poglądów i ocen Wieszcza.

Scena Edukacji Teatralnej Rode ma nadzieję, że jednym z oczywistych wniosków będzie to, że geniuszowi tej miary, co Mickiewicz nie było łatwo i prosto przejść przez życie, a jednak żaden cień nie przysłoni blasku i piękna jego poezji.

Czas trwania spektaklu — 80 minut, muzyka z epoki, m. in. Fryderyka Chopina.