SCENA RODE

spektakle

teatralne

Scena Rode
Zapowiedzi

Mariusz Marczyk
Szczelina

Teksty z okładki nowej powieści Mariusza Marczyka - "Szczelina"


Premiera: wrzesień 2021


Po tysiąckroć chciałbym, by zapisana w książce rzeczywistość nigdy nie okazała się prawdą, pozostając na zawsze fikcją; jednakowoż nie mogę pozbyć się przekonania, że urzeczywistnienie tej fikcji jest jak najbardziej możliwe.
Mariusz Marczyk


Mariusz Marczyk – aktor i pisarz, od dwóch dekad realizuje własne pomysły teatralne, przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz. Posiada prywatną scenę teatralną, współpracuje z artystami z różnych miast Polski: Krakowa, Warszawy, Tarnowa i Rzeszowa. Jego teatr: Scena „Rode” ma w stałym repertuarze kilka tytułów i tysiące realizacji. Jako pisarz dał się poznać jako autor książek o charakterze duchowym oraz powieści. „Szczelina” jest piątą powieścią w jego literackim dorobku.


„Szczelina” - o czym jest książka? Mariusz Marczyk po "Portrecie Lizy" pisze kolejną powieść umiejscowioną w panoramie współczesnego Krakowa. Nie jest to jednak powieść, w której rozpatrywane są dawne i współczesne meandry polityki. Jeżeli coś o tym się pisze albo wspomina, to tylko przy okazji kreślenia portretów bohaterów, przede wszystkim pisarza Malaski i profesora literatury Andrzeja Wursta. Pisarza bardziej interesują zmiany, jakie zachodzą w losach bohaterów, zauważa, i na tym skupia swoją uwagę, pogłębiającą się szczelinę w tkance moralnej pojedynczych bohaterów oraz w życiu społeczeństwa, narodu, kościoła. Ta zgoła poważna problematyka powieści przywdziewa na siebie komercyjny kostium i autor kreśli zagadkową, utrzymaną w dobrym tempie akcję kryminalną, niewolną od scen erotycznych. Ale po lekturze całości czytelnik nie odczuwa, że to podstęp. Ujawnia się przed jego oczami soczysty, barwny obraz wielowymiarowej, skomplikowanej rzeczywistości z covidem w tle.