SCENA RODE

spektakle

teatralne

Mariusz Marczyk
A w miejscu spotkania zakwitnie ogród

To spektakl autorski Mariusza Marczyka osnuty wokół dziejów św. Pawła. Bohaterami spektaklu są św. Paweł i Lidia — handlarka purpurą, pochodząca z Tiatyry, pierwsza Europejka, która przyjęła chrzest. Wiemy o niej z Dziejów Apostolskich (16, 11-15. 40). Trzy spotkania św. Pawła z Lidią są okazją do przypomnienia głębi myśli chrześcijańskiej. Dają podstawę do prezentacji najpiękniejszych mów św. Pawła — także najbardziej znanego Hymnu o miłości.

Węzeł dramatyczny nie jest w szczególny sposób zaznaczony w spektaklu — Lidia przeżywa kłopoty w życiu osobistym, mimo to w pierwszym akcie odrzuca nauki św. Pawła — jest przekonana, że jego poglądy graniczą z szaleństwem. Wydaje się, że Apostoł Narodów tym razem przegrał. Okazuje się jednak, że nie, bowiem na swoich apostolskich szlakach, w Filipii, spotyka Lidię ponownie — Lidia jest już jednak chrześcijanką. To drugie spotkanie jest okazją do rozwiania nowych wątpliwości Lidii i wyjaśnienia jej roli Izraela w historii zbawienia.

Opisywany spektakl kładzie nacisk na żywe słowo, sposób jego realizacji na scenie jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Kostiumy i dekoracje z epoki antycznej wzbogacają to sześciedzięciominutowe spotkanie ze św. Pawłem i Biblią.




Mariusz Marczyk
A w miejscu spotkania zakwitnie ogród

Opinie o spektaklu

We współczesnym świecie mało mówi się o uczuciach i prawdziwej, szczerej miłości, a spektakl pięknie to przedstawia. Młodzież słuchała z uwagą. Na co dzień brakuje im rozmów na te tematy, nigdy na nic nie ma czasu, są więc zainteresowani mówieniem o miłości bliźniego. Ten przekaz do nich trafia. Uważam, że to doskonały pomysł na przybliżenie trudnych tekstów z Biblii.

Barbara Ciepły — nauczyciel
Gazeta Sanocka 21/2004


Przedstawienie „A w miejscu spotkania zakwitnie ogród” zostało z entuzjazmem przyjęte przez gimnazjalną młodzież.

Gazeta Sanocka 21/2004


Z wdzięcznością za piękną, mądrą i głęboką sztukę przybliżającą osobę i naukę św. Pawła Apostoła — w imieniu całej społeczności Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie.

s. Krystyna Dębowska, dyrektorka szkół


Dziękujemy na niezwykłe słowo, którego moc potrafi zmienić świat, kształtować młodego człowieka, w duszy którego powoli zakwita ogród.

Dziękują nauczyciele j. polskiego i młodzież ZSP Nr 5 w Krośnie
czerwiec 2004


Dziękujemy za owocne spotkanie z naszą młodzieżą, za piękne i wartościowe słowa pogłębiające naszą wiarę.

Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym
X 2004


Podziękowania za zaproszenie do wędrówki po myśli filozoficznej chrześcijaństwa, do wędrówki w celu odnalezienia Boga i miłości.

Gimnazjum w Zręcinie


Dziękujemy za podróż po świecie wartości śladami Apostoła Pawła, za wskazanie na uwrażliwiającą moc przebaczenia w wymiarze obecnego życia i wieczności.

Gimnazjum w Jedliczu


Święty Paweł przeszedł odważnie drogą wiary. Zachwycony Chrystusem innych do niego prowadzi. Dziękujemy za zaproszenie do pogłębienia naszej łączności z Jezusem i radosnego trwania przy nim.

Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie


Młodzież zainspirowana słowami świętego scenicznego Pawła na pewno będzie lepsza. Jak pamiętamy — pierwszy raz młodzież odbierała spektakl w takim skupieniu i zamyśleniu... A dyskusja wykazała, że postawiony drogowskaz towarzyszyć im będzie w kolejnych dniach ich życia. Dziękujemy!

Młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół w Trzcinicy
16.11.2004


Poruszające spotkanie z Biblią — Księgą nad Księgami dostarczyło nam wiele mądrych refleksji nad sensem naszego życia i pozwoliło uwierzyć, że w otaczającym nas świecie jest wciąż jeszcze wystarczający strumień dobra i miłości.

Młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół w Nowosielcach
15.12.2004


W Drohobyczu kościół św. Bartłomieja był wypełniony po brzegi, zostali wszyscy, aby obejrzeć spektakl krośnieńskiej Sceny Rode. Po spektaklu aktorzy zostali nagrodzeni burzą braw, wspaniałą owacją oraz gorącymi podziękowaniami przekazanymi przez księdza proboszcza, który podkreślił ogromną rolę szerzenia polskości i religijności wśród wiernych Ziemi Ukraińskiej opartej o miłość, wzajemny szacunek i zrozumienie.

Wyrazy podziekowań przekazały delegacje dzieci, młodzieży i starszych wręczając aktorom bukiety pięknych kwiatów i wyrażając wielkie uznanie dla kunsztu aktorskiego, jak również dla przekazanych w spektaklu religijnych treści.

Irena Konieczko, Wiadomości Brzozowskie, 10(155)2004